Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00

субота 10:00 – 18:00

Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00

субота 10:00 – 18:00

2 березня 2012

Виставка Ікебани 29.02 - 4.03.2012

29 лютого о 17:00 в будинку Центру Української Культури та Мистецтва відбулося відкриття виставки Ікебани до традиційного японського свята ляльок.

Організатори події — Київське відділення Школи ікебани Ікенобо та Українсько-Японський центр НТУУ “КПІ”. Виставка приурочена 550-річчю Школи ікебани Ікенобо та 20-річчя дипломатичних стосунків України та Японії.

На відкриття виставки завітала професор ікебани Ямада Мідорі (Японія).

Ікебана

Слово «ікебана» складається з двох частин — іке(рі) — «живий» та бана/хана — «квітка», отже ікебана — це композиція з живих квітів у вазі. В традиційних композиціях використовуються виключно живі квіти, і тільки у вільній формі поряд із живими рослинами дозволяється використання штучних матеріалів або сухих квітів.

За що ж люблять ікебану японці, адже зрізані квіти живуть недовго?

Композиції ікебани саме своєю недовговічністю примушують усвідомити крихкість і швидкоплинність життя, гостро відчути неповторність кожного моменту. Зрізані квіти «довіряють» себе людині, просять продовжити їх короткі життя – створити нову красу, поставивши їх у вазу.

В ікебані, як в дзеркалі, відбилося світосприйняття японців, їх релігійні і естетичні поняття, давні філософські принципи. Корені цього мистецтва губляться в глибині віків і пов’язані з національною японською релігією сінто («Шлях богів»). Здавна в Японії існував звичай підношення польових квітів і трав різним божествам. Священними рослинами прикрашали вівтарі та храми під час свят, присвячених божествам, вплітали у волосся квіти, травами уквітчували одяг, ноші з божественними реліквіями.

У VIII ст до Японії разом із буддизмом прийшов звичай підносити квіти Будді. В деяких буддийських монастирях ікебана стала частиною релігійної практики, своєрідною мантрою, втіленною в квітах. Є підстави припускати, що принципи складення композицій відточувалися та передавалися від вчителя до учня не одне покоління ченців ще задовго до офіційної дати заснування першої школи ікебани. Такою школою, від якої бере початок мистецтво ікебани, є Ікенобо. Від неї ж походять і решта шкіл ікебани, що існують у сучасній Японії.

Школу Ікенобо було засновано 550 років тому (1462 р.) в м. Кіото, у невеличкому храмі Роккакудо, побудуванному принцем Сьотоку Тайсі. Поряд зі ставком (Іке), в якому купався принц Сьотоку, згодом побудували маленьку келію (бо), де жили буддистські ченці. Від цього і походить назва школи – Ікенобо — «келія біля ставка». В Роккакудо 45 поколінь ченців один за одним носили ім’я Ікенобо, очолюючи однойменну школу. Складаючи композиції з квітів, навчаючи свого мистецтва інших, вони в безперервній традиції донесли мистецтво ікебани до наших днів.

Звичайно, з часом сакральне значення ікебани відійшло на другий план, але й зараз традиційні композиції з квітів, на відміну від флористики, не просто показують красу геометричних форм і поєднань кольору, а мають глибокий філософський сенс, виражають естетику і світосприйняття японців.

Сезонність, відчуття гармонії інь та ян, триєдність всесвіту – це основні принципи ікебани, на яких базуються всі її форми.

Олена Капранова, викладач школи Ікебнобо

Виставка, яка зараз відбувається в Центрі Української Культури та Мистецтва, була підготовлена за безпосередньої участі пані Ямади Мідорі та її талановитих учнів.

Майстриня ЯМАДА МІДОРІ


Ямада Мідорі народилася в невеликому містечку Камакура. З 1185 по 1333 рр. це місто було резиденцією сьогунів клану Мінамото – цей період у японській історії носить назву «доба Камакура». І зараз у місті дбайливо зберігають традиції, і досі на вуличках Камакури наче відчуваєш подих історії: старовинні одноповерхові будинки, оточені чудовими садками, буддистські та сінтоіські храми…

Ямада Мідорі отримала класичну освіту для дівчат із заможних сімей: крім загальноосвітніх предметів, вивчала каліграфію, ікебану, чайну церемонію, гру на кото, бойове мистецтво нагинати тощо. А після закінчення школи продовжила поглиблене вивчення цих мистецтв.

Вже близько 50 років вона професійно займається ікебаною школи Ікенобо. Спочатку вона викладала ікебану в Камакурі, а потім, упродовж 17 років – в Інституті Ікенобо в Токіо.

1991 року Ямада Мідорі приїхала до Росії та організувала в Москві школу ікебани. Через п’ять років у 1996 р. сам голова школи Ікенобо, відвідавши Москву, надав школі офіційного статусу філії Інституту ікебани. Зараз філія має свої відділення як у Росії (у Самарі, Кірові, Санкт-Петербурзі, Єкатеринбурзі, Казані тощо), так і за її межами: у Києві, Кишиневі, Алма-Аті. Всього у відділеннях філії постійно навчаються понад 500 учнів. До 2010 р. професор Ямада Мідорі була президентом філії Інституту ікебани Ікенобо у країнах СНД, а повернувшись до Японії, передала свої повноваження двом своїм найкращим ученицям.

З мистецтвом ікебани кияни познайомилися 1994 року, коли професор Ямада Мідорі вперше відвідала столицю України. З того часу вона щороку приїздить до Києва. Ця чарівна жінка познайомила киян не тільки з мистецтвом ікебани, а також чайної церемонії, гри на старовинному музичному інструменті кото, живописно-поетичної мініатюри та зі старовинними японськими танцями.

У 1998 році на конкурсі ікебани в Японії професор Ямада Мідорі зайняла 1 місце. За особливу обдарованість у сфері ікебани їй було надане їм`я Сюн До «Весняний шлях», під яким її знають у школі Ікенобо.

Крім ікебани Ямада-сенсей має власні імена (що говорить про вищий рівень майстерності) ще в чотирьох школах традиційних мистецтв: чайній церемонії, каліграфії, грі на старовинном музичному інструменті кото та мистецтві складання ароматів.

За видатні заслуги в галузі культури японський уряд нагородив майстриню Ямаду Мідорі «Орденом рубінової зірки із золотими та срібними променями».

Виставка користується неабиякою популярністю у киян та гостей міста.Не зволікайте, ми на вас чекаємо!

Виставка триватиме до 4-го березня 2012 року.

Наша адреса: Київ, вул. Хорива 19-В.


Більше фотографій можна переглянути у нашому фотоальбоми, натиснувши на цей текст

Книга відгуків...

Виставка Ікебани 29.02 - 4.03.2012
Виставка Ікебани 29.02 - 4.03.2012
Виставка Ікебани 29.02 - 4.03.2012
Виставка Ікебани 29.02 - 4.03.2012
Виставка Ікебани 29.02 - 4.03.2012
Виставка Ікебани 29.02 - 4.03.2012
Виставка Ікебани 29.02 - 4.03.2012
Виставка Ікебани 29.02 - 4.03.2012
Виставка Ікебани 29.02 - 4.03.2012
Виставка Ікебани 29.02 - 4.03.2012
Виставка Ікебани 29.02 - 4.03.2012

дивіться також

Виставка Ікебани 29.02 - 4.03.2012

2 березня 2012