Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

Виставка « Самчиківський розпис – диво Хмельниччини ! »

Традиційний декоративний розпис с. Самчики Хмельницької обл.
23 octobre 2014 – 6 décembre 2014
Вхід вільний

Організатори : Центр Української Культури та Мистецтва, Державний історико-культурний заповідник "Самчики" ; Іванченко Наталія Володимирівна, вчений секретар Національного музею народної архітектури та побуту України.

Книга відгуків Репортаж Виставка онлайн

Виставка представила на широкий загал картини-мальовки з унікальним самчиківським розписом. Це вид традиційного народного мистецтва південно-східної Волині, яким славиться село Самчики Хмельницької області. Провідна роль у розписах належить рослинним мотивам, що відбилось у назвах – рожа, барвінок, мак, горицвіт, соняхи, колосочки, калина, дзвоники. Найулюбленішим, найбільш розвинутим орнаментальним мотивом розписів є вазон – образ світового дерева. Часто зображуються птахи в його кроні чи біля основи стовбура – вони ніби вічно перебувають у « дереві життя ». У розписах також переважає рослинний з геометричними елементами крупний орнамент.
На початку XX ст. з розвитком настінних розписів і появою талановитих малювальниць,які розписували хати на замовлення, і через попит на настінні узори, з’явились розписи на окремих аркушах паперу – так звані мальовки.
У 60-х роках ХХ ст. в Самчиках спілчанин місцевої мистецької студії « Просвіт » Пажимський Олександр Матвійович, за знайденими аналогами розписів на вжиткових предметах побуту, розпочав відроджувати народний декоративний розпис – перенісши його на картини. Відтак мистецька студія « Просвіт » розпочала розвивати традиції місцевого декоративного розпису, збагатила його орнаментально, сюжетно та колористично.
Найвідомішими майстрами, які творять самчиківський розпис, є : Пажимський Олександр Матвійович, член Національної спілки художників України, член Національної спілки майстрів народного мистецтва України, Заслужений майстер народної творчості України ; Юзвук Михайло Карпович – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України ; Раковський Віктор Геннадійович – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України ; Касьянов Сергій Олександрович – народний майстер.
Твори Самчиківського розпису знаходяться в музеях та картинних галереях України : Києва, Львова, Сум, Канева, Запоріжжя, Хмельницького, Нетішена, Острога. Також у багатьох приватних зібраннях України та закордоном (Нідерланди, Америка, Росія, Польща). Виставлялись на обласних, всеукраїнських та закордонних мистецьких виставках.
У цьому унікальному осередку декоративно-прикладного мистецтва діє Самчиківська дитяча художня школа традиційного народного мистецтва, учні якої беруть активну участь в багатьох конкурсах дитячої творчості. Майстри із Самчиків розписали велетенську Диво-Писанку, яка брала участь у Всеукраїнському Параді вишиванок 2012 року.

Адреса Центру Української Культури та Мистецтва :
Україна, м. Київ, вул. Хорива, 19-В
ст.м. « Контрактова площа » (вихід з метро в бік вулиць Верхній і Нижній Вал)
www.dolesko.com
Із питань отримання фотографій, відео-матеріалів, організації ексклюзивних інтерв’ю, сюжетів, цікавих та корисних матеріалів – звертайтеся до Ольги Музиченко за тел. : 097-98-22-783 або по е-mail : [email protected]

Події під час виставки

28 octobre 2014 18:00 Відкриття виставки "Самчиківський розпис–диво Хмельниччини !"