Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

27 décembre 2018

Свято наближається

27 грудня 2018 рік
сайт Я-UA

У Центрі української культури та мистецтва відбувається VІІІ свято новорічної іграшки. У програмі цього проекту виставка святкової атрибутики, майстер-класи для дорослих та дітей, фотомайданчик і затишне новорічне меню від кав’ярні « Усе як вдома ».
Святкові мотиви притаманні картинам Наталії Валенсії « Зимовий кіт », « Зимовий подих », « Веселий сніговик », « Зимовий пейзаж ». Новорічний настрій створюють декоративні вінки Марини Мирошник та Зоряни Шимчик. Екскурс в історію допоможе зробити колекція письменниці Лади Лузіної.

Серед представлених експонатів ялинкові іграшки українських майстрів ; персонажі зимових свят українців — святі Варвара, Миколай, Спиридон, Василь, Меланка, Власій ; снігуроньки та діди морози Київської фабрики іграшок (1950−60-ті роки), радянські ялинкові іграшки 1940−80-х років, листівки 1970−80-х років, українські листівки радянського періоду, Київ на новорічних листівках, святий Миколай на святковий листівках.

Окрема експозиція має назву « Українська листівка ». Тут представлені світлини яким більше 100 років і календар зимової ворожби. З цього календаря можна дізнатися, що з 6 на 7 грудня відзначають день святої великомучениці Катерини-жонодарительки, покровительки дівочих доль.

Цікаве це свято тим, що його святкували й парубки. У цей день нежонаті чоловіки постилися, щоб Бог дав дружину « для серця, а не тільки для борщу », і ставили в храмі свічку, щоб Катерина послала їм добру, не злу й невередливу жінку. А напередодні ворожили на суджену — наприклад, рахували кілки на певній частині тину, промовляючи : « багата, бідна… »

Дівчата 7 грудня також ставили у храмі свічки для святої Катерини і просили у неї щасливої долі, бо крім іншого свята Катерина була покровителькою шлюбу і помічницею у важких пологах. А в ніч з 6-го на 7 грудня ворожили та зазивали долю у гості. З 12-го на 13 грудня — вечір на Андрія, канун свята Андрія, коли дівчата ворожили винятково на судженого. З 16-го на 17 грудня, напередодні Варвариного дня, зрізали вишневу гілку.

Також на святу Варвару дівчата готували вареники, причому кожна позначала свій кулінарний продукт. Миски з варениками пропонували парубкам. Вважалося, що твій майбутній жених неодмінно витягне твій вареник. Хоча іноді дівчата клали у свій особливий вареник для сміху сіль, перець, буряк, моркву чи ганчір’я. Під час приготування страви для ворожби також не втрачали уваги, пильнуючи, чий вареник випливе першим -та перша вийде заміж. З 6 по 18 січня — Святці.

Час від Надвечір’я Різдва Христова до Хрещенського Святвечора — найкращий для ворожби. Ворожити на Святці можна у будь-який вечір. Але є нюанси. Дванадцять чарівних днів Різдва поділяють на святі та страшні вечори, коли відповідати на ваші питання приходять темні сили… З 5-го по 13 січня — Святі вечори.

Люди вірили, що у ці дні на усі запитання їм відповідають посланці з Небес. З 14 по 18 січня — Страшні вечори, коли на запитання відповідає нечиста сила. Непосвяченим ворожити не рекомендувалося, оскільки в цей час темні сили отримують особливу владу і можуть скористатися довірою простаків.

Вечір з 18-го на 19 січня — Хрещенський вечорок, кращий день для ворожіння в усьому році.

Також представлена експозиція « Європейська ялинка ». З неї можна дізнатися, що в Україні замість ялинки свого часу прикрашали чортополох — на « наш Новий рік » 1 вересня. У Болгарії — гілочку сурвачку. У Чехії — новорічне « дерево ». Символ німецького Різдва — дерев’яний лускунчик. У скандинавських країнах Данії і Швеції новорічні подарунки приносять гноми Ніссе. Скандинвський гном Ніссе не лише приносив подарунки, але й допомагав по господарству. А в Іспанії гноми приходять на Різдво не для того, щоб дарувати подарунки, а для того, щоб влаштовувати безлад і красти речі.

Під впливом народно-поетичної творчості Інна Красновська-Кафтан створила свої полотна « Зимові квіти », « Господарі », « Посівальники », « Ангел-охоронець ». Серію натюрмортів під назвою « Святий вечір » представила Світлана Клименко. Плетиво з кукурудзи — Лариса Ващенко, ялинкові прикраси — Яна Льорчак та Тамара Махун, новорічну в’язану композицію для дітей — Діана Орел.

У рамках Свята новорічної іграшки відбулися : майстер-клас із виготовлення різдвяного вінка з паперу « Долонька » для дітей віком від 4 до 8 років ; дискусія на тему : « Відносини з батьками : розуміння, конфлікт чи суперечки та майстер-клас « Плетіння янголів із екоматеріалів від Інституту шляхетних дівчат для дітей віком від 8 до 14 років та їхніх батьків ; родинний майстер-клас із виготовлення новорічної вітальної листівки ; вистава « Снігова Королева і Червона стрічка від Театру юного актора ; святковий концерт « Новорічні передзвони » від маленьких та дорослих музикантів музичної студії Dolce Musika ; родинні забави до Святого Миколая та інші.

Матеріали сайту Я-UA

Детальніше про виставку

see also

« Душа українського одягу »

16 octobre 2014

Чарівна природа від угорських фотомайстрів

2 juillet 2020

Священники у в’язниці

16 juillet 2018