Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

19 mars 2005

Мистецтво гри в бісер

19 березня 2015 рік
сайт Хрещатик

У Києві проходить Всеукраїнська виставка бісероплетіння
Понад 20 майстрів цієї майже ювелірної справи представили свої роботи — вишитий традиційний народний і дизайнерський одяг, жіночі прикраси, картини, ікони.

« Ще князь Володимир своїй дружині Рогніді розказував, що вона має одягатися нарядно. У літописах можемо зустріти, що Рогніда з монахинями і бояринями вишивали бісером,— наводить цікаві історичні факти ідеолог виставки, генеральний директор Центру української культури та мистецтва Світлана Долеско.— Закінчувалася вишивка — княгиня особисто збирала весь бісер, який не був використаний, і ховала його. Адже за князівських часів бісер був дуже дорогим, дорожчим за коштовне каміння : його можна було видобути ще, а бісер доводилося лише купувати ».

Мистецтво вишивання бісером бере свій початок понад 2 тисячі років до н. е. Воно є цілком традиційним для всієї території України, хоча нині більше збереглося в західних областях. Свідченням цього стали традиційні жіночі прикраси з бісеру : гердани, силянки, кризи. А також борщівські (Тернопільщина) та буковинські (Чернівецька область) жіночі сорочки, прикрашені пацьорками (намистинами) і вишиті бісером. На них позначаються впливи країн-сусідок, а також той факт, що одна з них — Чехія — була найбільшим тогочасним європейським виробником бісеру. « Ми й зараз використовуємо тільки чеський бісер. Він хоч і дорожчий, але значно кращий в роботі,— діляться професійними секретами майстрині Наталя Ребрик і Іванна Марчук.— Узори нашиваємо одна з одної, адже Борщівський район славиться своєю вишивкою ».

Жінки вишивають не лише традиційні орнаменти, а й люблять « прифантазувати своє ». « Це душевна потреба. Я раніше нитками вишивала, але це трохи задовго, тож зараз розшиваю бісером. У нас вишиває все село, кожна жінка. У мене мама вишивкою заробляла на хліб , коли ще під Польщею були — бо біднота, — говорить пані Наталя. Вона сміється і заперечує, що працювати з бісером можуть лише флегматичні люди.— Ні, що ви. Я така швидка, як електровіник ! А то сіла — відпочила душа, заспокоїлася. Бо минулого року з Майданом я так переживала, що двічі в лікарні лежала. А потім виключили телевізор, дівчата прийшли : не будеш дивитися. То я вишиваю ».

Вишивання бісером було поширене й у центральній Україні. Та традицію українського бісероплетіння було остаточно знищено в 1905-1907 роках. « Тоді з’явилося багато книжок історії плетіння з бісеру в Росії, де згадуються як російські школи Харкова, Полтави, Чернігова,— продовжує розмову Світлана Долеско.— Останнє видання було ще за 1953 рік, після цього велике затишшя. І лише зараз починається відновлення слави бісеру ».

Це вже четверта виставка поспіль, де понад 100 українських майстрів можуть презентувати свої ви-твори. Популяризація традицій вишивання бісером, обмін досвідом між майстрами є основною їх метою. « Але ця особлива тим, що роботи вже можна впізнати без етикеток, за авторським почерком »,— зауважує організаторка.

Так, серед робіт писанки, ікони, картини, сорочки, керсетки й запаски, капелюшки й сучасне вбрання, оздоблене бісером, прикраси (силянки, кризи, гердани, кольє, браслети, сережки, ґудзики), у тому числі й техніка ручного мереживоплетіння анкарс і фріволіте. Серед експонатів показані також не лише авторські роботи, а й набори для вишивання. Організатори пішли на такий крок свідомо, аби заохотити відвідувачів до вишивки і показати їм, що це просто.

Попри стереотип, що бісер — заняття жіноче, глядачі можуть побачити й роботи майстрів-чоловіків, які одразу привертають погляд своєю красою та оригінальністю. Зокрема це морські пейзажі Олега Яковлєва і дипломна робота випускника інституту декоративно-прикладного мистецтва й дизайну ім. М. Бойчука Руслана Панчука — блуза, що технікою виконання та колористикою нагадує полотна Густава Клімта.

Під час виставки Світлана Долеско проведе лекції-майстер-класи « Авторська техніка вишивки бісером » (23 та 27 березня, з 15.00 до 16.30). Запис та умови участі — за тел. 063-59-65-189

Матеріали сайту Хрещатик

Детальніше про виставку

see also

Текстиль, який сповнений світлом

2 février 2016

Єдина творча родина (« Кольорове коло »)

20 février 2019

Радісні, світлі картини Тетяни Артемової

9 juillet 2020