Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

21 грудня 2014

Це високе мистецтво – народжувати неповторне

Автор статті - журналіст O.Хмельовський

Вона прийшла у світ на теренах яблуневоквітної Вінниччини 25 вересня 1934 року у сім’ї майстрів. Мати майбутньої майстрині (філолог і вчитель трудового навчання), одна з кращих на той час вишивальниць, яка окрім того, виготовляла віночки. Ними славилася і бабуся. Все життя Н.Химиченко працювала бухгалтером, але любов до народної творчості, її зернята, що були посіяні у душу матір’ю і бабусею ще у дитинстві, просто не могли не прорости на благодатній ниві, і не дати вагомих плодів.

Коли Надія Омелянівна Химиченко вийшла на заслужений відпочинок, вона повністю віддала себе художній творчості. Розпочала із виготовлення весільних і дівочих віночків.

Згодом вона зайнялась вишивкою славнозвісного Обухівського рушника, а потім в її руках почали народжуватись одна за одною ляльки-мотанки, що поповнили творчу палітру рукомислячої майстрині.

Невдовзі до захоплення народною творчістю долучилися дочка та онуки. Значне місце у строкатому арсеналі майстра посіли саме віночки для дівчат та наречених. Адже недарма за народними віруваннями Українців барвистий вінок був своєрідним символом Матері-Землі. Окрім того, барвистий вінок на голові молодої говорив про продовження роду, його квітучість та багатство. Звичайно, про значення вінків у культурологічному контексті етнографічної спадщини України можна було б говорити чимало, але ж повернімося до нашої майстрині Наді Химиченко.
Нині у мистецькому арсеналі пані Надії для виготовлення весільних віночків, використовуються нитки, дерев’яна стружка, кукурудзиння, бісер, парафін, інші матеріали. Знаковим у творчості мисткині є те, що віночки, котрі побачили світ, є яскравим віддзеркаленням етнографічних надбань майже всіх регіонів України. Говорячи про вишивальницю, варто зазначити її ініціативність, постійний пошук і новаторство. Про це свідчить виготовлення вишиваного Обухівського рушника довжиною 3,5 метра, до створення якого долучилися народні майстри, учні, вихованці ДНЗ «Світлячок» та мешканці Обухова.

Продовжуючи розповідь про обухівського деміурга, не можна не відзначити її незламні патріотичні почуття під час Революції Гідності. Патріотка неодноразово бувала на Майдані і допомагала майданівцям, чим тільки могла. Відвідини Майдану залишили нетлінний слід у творчому процесі: Н.Химиченко вишила датований Майданом Обухівський рушник, де поруч з вишитим деревом життя, що символізує тривимірність світу, вишиті імена героїв Небесної Сотні, який на сьогодні зберігається у Святомихайлівському соборі у Києві, де у ті кромішні для всієї України дні і ночі герої мали свій перший спочинок.
Заслужений майстер народної творчості України Н.Химиченко 20 років віддала створенню дивовижних шедеврів. Її неповторні вироби прикрашають експозиції музеїв не тільки України, а й США, Англії, Італії, Латвії та інших країн світу, чимало робіт знайшли прихисток у приватних колекціях численних шанувальників.
А нещодавно роботи Химиченко разом з виробами обухівських майстрів-ювілярів М. Галузи, В. Ленди, В. Власенко, взяли участь у виставці, що відбулася в столичному Центрі Української культури та мистецтва, на древньому Подолі.

Тут також транслювався телемайстер-клас, що розкривав таємниці виготовлення віночків. Мистецьке дійство збагатили виступами учасники фольклорного студентського гурту центру фольклору та етнографії університету ім. Т.Шевченка.
Майстрів Обухівщини радо вітали з високими творчими досягненнями генеральний директор центру С. Долеско, яка вручила традиційні грамоти, очільник міста Обухова О. Левченко — квіти. Чимало гарних слів на адресу митців було мовлено столичними мистецтвознавцями та етнографами.
Тож побажаємо члену Національної спілки майстрів народної творчості України, Надії Омелянівні Химиченко квітучого, здорового, творчого довголіття, життєвого натхнення і світлого Божого благословення на високе мистецтво – народжувати неповторне.

Це високе мистецтво – народжувати неповторне
Це високе мистецтво – народжувати неповторне
Це високе мистецтво – народжувати неповторне
Це високе мистецтво – народжувати неповторне
Це високе мистецтво – народжувати неповторне
Це високе мистецтво – народжувати неповторне

дивіться також

Виставка декоративних тарелів Петра Печорного

18 січня 2013

Ми любимо Україну

16 квітня 2014

Відкриття виставки «Філософія каліграфії»

12 січня 2018