Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

21 décembre 2014

Це високе мистецтво – народжувати неповторне

Автор статті - журналіст O.Хмельовський

Вона прийшла у світ на теренах яблуневоквітної Вінниччини 25 вересня 1934 року у сім’ї майстрів. Мати майбутньої майстрині (філолог і вчитель трудового навчання), одна з кращих на той час вишивальниць, яка окрім того, виготовляла віночки. Ними славилася і бабуся. Все життя Н.Химиченко працювала бухгалтером, але любов до народної творчості, її зернята, що були посіяні у душу матір’ю і бабусею ще у дитинстві, просто не могли не прорости на благодатній ниві, і не дати вагомих плодів.

Коли Надія Омелянівна Химиченко вийшла на заслужений відпочинок, вона повністю віддала себе художній творчості. Розпочала із виготовлення весільних і дівочих віночків.

Згодом вона зайнялась вишивкою славнозвісного Обухівського рушника, а потім в її руках почали народжуватись одна за одною ляльки-мотанки, що поповнили творчу палітру рукомислячої майстрині.

Невдовзі до захоплення народною творчістю долучилися дочка та онуки. Значне місце у строкатому арсеналі майстра посіли саме віночки для дівчат та наречених. Адже недарма за народними віруваннями Українців барвистий вінок був своєрідним символом Матері-Землі. Окрім того, барвистий вінок на голові молодої говорив про продовження роду, його квітучість та багатство. Звичайно, про значення вінків у культурологічному контексті етнографічної спадщини України можна було б говорити чимало, але ж повернімося до нашої майстрині Наді Химиченко.
Нині у мистецькому арсеналі пані Надії для виготовлення весільних віночків, використовуються нитки, дерев’яна стружка, кукурудзиння, бісер, парафін, інші матеріали. Знаковим у творчості мисткині є те, що віночки, котрі побачили світ, є яскравим віддзеркаленням етнографічних надбань майже всіх регіонів України. Говорячи про вишивальницю, варто зазначити її ініціативність, постійний пошук і новаторство. Про це свідчить виготовлення вишиваного Обухівського рушника довжиною 3,5 метра, до створення якого долучилися народні майстри, учні, вихованці ДНЗ « Світлячок » та мешканці Обухова.

Продовжуючи розповідь про обухівського деміурга, не можна не відзначити її незламні патріотичні почуття під час Революції Гідності. Патріотка неодноразово бувала на Майдані і допомагала майданівцям, чим тільки могла. Відвідини Майдану залишили нетлінний слід у творчому процесі : Н.Химиченко вишила датований Майданом Обухівський рушник, де поруч з вишитим деревом життя, що символізує тривимірність світу, вишиті імена героїв Небесної Сотні, який на сьогодні зберігається у Святомихайлівському соборі у Києві, де у ті кромішні для всієї України дні і ночі герої мали свій перший спочинок.
Заслужений майстер народної творчості України Н.Химиченко 20 років віддала створенню дивовижних шедеврів. Її неповторні вироби прикрашають експозиції музеїв не тільки України, а й США, Англії, Італії, Латвії та інших країн світу, чимало робіт знайшли прихисток у приватних колекціях численних шанувальників.
А нещодавно роботи Химиченко разом з виробами обухівських майстрів-ювілярів М. Галузи, В. Ленди, В. Власенко, взяли участь у виставці, що відбулася в столичному Центрі Української культури та мистецтва, на древньому Подолі.

Тут також транслювався телемайстер-клас, що розкривав таємниці виготовлення віночків. Мистецьке дійство збагатили виступами учасники фольклорного студентського гурту центру фольклору та етнографії університету ім. Т.Шевченка.
Майстрів Обухівщини радо вітали з високими творчими досягненнями генеральний директор центру С. Долеско, яка вручила традиційні грамоти, очільник міста Обухова О. Левченко — квіти. Чимало гарних слів на адресу митців було мовлено столичними мистецтвознавцями та етнографами.
Тож побажаємо члену Національної спілки майстрів народної творчості України, Надії Омелянівні Химиченко квітучого, здорового, творчого довголіття, життєвого натхнення і світлого Божого благословення на високе мистецтво – народжувати неповторне.

Це високе мистецтво – народжувати неповторне
Це високе мистецтво – народжувати неповторне
Це високе мистецтво – народжувати неповторне
Це високе мистецтво – народжувати неповторне
Це високе мистецтво – народжувати неповторне
Це високе мистецтво – народжувати неповторне

see also

Виставка « Слобожанські кольори »

9 avril 2015

« Давайте творити добро »

4 juin 2019

Подарунок для обухівських майстринь-ювілярів

20 décembre 2014