Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

Виставка « Маєтки Литви »

Фотопроект Діани Гарбачяускєнє і Ляонаса Гарбачяускаса
18 avril 2013 – 27 avril 2013
Вхід вільний

Організатори : Посольство Литовської Республіки в Україні

Книга відгуків Виставка онлайн

Проект представив 140 фотографій, на яких зображені 20 литовських маєтків. Автори фотографій – Діана Гарбачяускєнє та Ляонас Гарбачяускас, родина молодих професійних фотографів, які активно працюють у сфері фотографії литовської архітектури.
Кожному маєтку було приділено по 7 фотографій. Одна – великого формату, що представляла основну будівлю маєтку. Інші 6 висвітлили архітектурні деталі або окремі елементи декору кожного з литовських маєтків.
Виставка організована Посольством Литовської Республіки в Україні. На відкриття виставки завітали Марюс Януконіс – заступник Посла Литовської Республіки в Україні, Аташе з питань культури Литовської Республіки Дайва Дапшєнє, представники литовської діаспори в Україні.
Під час відкриття виставки Віргініюс Строля, історик, керівник українського видавництва « Балтія Друк » провів гостям захоплюючу екскурсію, під час якої розповів цікаві подробиці про кожен із маєтків, які зображені на фото.
Варто відзначити щиру любов литовської нації до своєї історико-культурної спадщини. Відвідувачі виставки побачили не лише відреставровані маєтки, але й ті, що чекають відновлення. Литовські правителі різних періодів, члени їх родин були замовниками творів мистецтва, архітектурних споруд, літописів. Із кінця ХIV ст. за зразком Великого князя функції маєтків як культурних центрів перейняли дворяни та єпископи, багаті шляхтичі. Із XV до XIX ст. замовниками великих архітектурних ансамблів стали литовські дворяни. Маєтки Литви сильно постраждали під час обох світових війн. Однак, найбільший удар цій визначній культурній спадщині Литви був завданий у радянський період : у 1940 – 1941 рр. та у 1944 – 1948 рр., коли відбувались радянські земельні реформи, всі маєтки були ліквідовані і передані колгоспам, де в них розташовували ферми, склади, ремонтні майстерні.
Були знищені цілі родини дворян, навіть селяни та міські жителі, які жили поруч, були вивезені до Сибіру, багатьох убили заради втілення у життя « ідеалів нової Радянської Литви ».
Після відновлення Незалежності Литовська держава з перших днів почала опікуватись відновленням та збереженням спадком маєтків. Мета такої опіки –повернення важливої частини культурної ідентичності Литви. Про зростаючу увагу до спадку маєтків свідчать й наукові дослідження, й велика увага суспільства до цього питання. Нові перспективи збереження спадку маєтків з’явилися з наданням допомоги структурних фондів Європейського Союзу. Наразі у Литві нараховується близько 500 маєтків, з них – близько 100 дочекалися уваги спадкоємців або нових хазяїв, деякі вже повністю відреставровані.

Адреса Центру Української Культури та Мистецтва :
Україна, м. Київ, вул. Хорива, 19-В
ст.м. « Контрактова площа » (вихід з метро в бік вулиць Верхній і Нижній Вал)
www.dolesko.com

Із питань отримання фотографій, відео-матеріалів, організації ексклюзивних інтерв’ю, сюжетів, цікавих та корисних матеріалів – звертайтеся до Ольги Музиченко за тел. : 097-98-22-783 або по е-mail : [email protected]