Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

« Сонячний Великдень-2016 »

Проект із популяризації великодніх традицій та атрибутів
22 avril 2016 – 10 mai 2016
Вхід вільний

Організатори : Центр Української Культури та Мистецтва

Книга відгуків Репортаж Виставка онлайн

« Сонячний Великдень » – проект із популяризації великодніх традицій та атрибутів. Тема Великодня є однією з системоутворюючих в українській культурі. Із нею пов’язаний величезний пласт декоративно-ужиткового мистецтва. Протягом багатьох поколінь майстри осмислювали тему та додавали до неї нові барви.
Існує неймовірна кількість варіацій великодньої тематики – розробки традиційних естетик, новітні пошуки, несподівані поєднання. Усіх їх об’єднує уславлення нового початку, відновлення, перемоги буття над небуттям. Кожен регіон нашої держави привносив в атрибути свій колорит, свої стилістичні особливості. Тому ознайомлення з великодньою атрибутикою різних куточків України є одним з основних завдань « Сонячного Великодня ».

Цьогорічна виставка зібрала роботи багатьох знаних митців. Експозиція стала тим особливим простором, в якому відвідувачі відчули святкову атмосферу Великодня, ознайомилися зі стилістичним розмаїттям творів. Серед представлених робіт були писанки, вишиті сорочки й рушники, народні ляльки, вітражні розписи, графічні твори, гобелени, керамічні вироби, скульптури з кукурудзяного листя та лози тощо.
Зібрана до виставки колекція писанок створила неймовірний калейдоскоп стилів майстрів з різних регіонів. Зважаючи на те, що орнаментика писанки є своєрідною абеткою, особливо цікавими є метаморфози символів у виконанні майстрів з різних регіонів України. Неймовірне поєднання робіт таких майстрів як Зоя Сташук, Вікторія Філь, Лідія Колесник, Любов Ктіторова, Тетяна Влененко, Тамара Федоренко, Тетяна Стороженко, Світлана Делікатна, Наталія Тищенко, Лариса Ващенко, Вероніка Ніколаєва, Мар’яна Ніколаєва, Наталія Янішевська, Ірина Кметь, Наталія Морозова, Ольга Сахно, Василина Мельник, Ірина Михалевич, Харченко Олена, Наталія Селецька, Олександра Гусєва, а також писанкові композиції Марії Шевченко та вихованців студії « Арт-бокс » разом утворили надзвичайну ілюстрацію мистецтва писанкарства.
Особливий інтерес в цьому плані має добірка робіт Тетяни Коновал. Її писанки мали за мету вироблення луганської писанкової естетики, для цього вона використала елементи орнаментів інших регіонів. Іншим цікавим експонатом є образ Богоматері на страусиному яйці у виконанні Станіслава Волощенка. Для майстра іконопис на нетрадиційному носії став цікавим викликом, який дав змогу виконати образ за допомоги інших зображальних елементів.
Також виставка представила зібрання народних ляльок (більш поширена назва « лялька-мотанка »). Вони здавна використовувалися як обереги проти нечистих сил. Експозиція показала ляльки декількох майстринь із дуже відмінними підходами до їх оформлення ляльок. Особливість полягає в тому, що роботи майстринь наочно демонструють те, наскільки гнучкою є народна лялька для творчих пошуків.

Наприклад, роботи Світлани Мешкової-Давиденко поєднують традиційні елементи з авторськими, а ляльки Тетяни Мартинової вирізняються мінімалістичним і водночас традиційним стриманим стилем. Натомість роботи Олени Харченко та Вікторії Філь мають цікаву комбінацію естетик ляльок різних регіонів України. А роботи Валентини Подольської виразно підкреслюють природнє оновлення естетики ляльки.
Іншою окрасою цьогорічної експозиції стала серія робіт « Великоднє диво ». Це зібрання тотемних тварин з глибин українського фольклору. Разом вони утворюють славень новому початку. Скульптури з трави та соломи були створені майстринею Лесею Колосенко разом із дітками-вихованцями спеціалізованої школи-інтернату в Глинську Сумської області. Також великодні композиції з соломи представила Раїса Павленко.
Усіма барвами весни сяяла колекція яворівських іграшок від Семена Тлустого та Галини Шумило. Свої керамічні вироби представила гончарна майстерня « Сахно Арт ». Колекцію авторських прикрас « Пори року » презентувала Інна Капшик. Порадували відвідувачів традиційні пряники, створені Мариною Дановською, етно-композиція « Весняний букет » Ірини Бердаль-Шевчик та мініатюри на керамічній основі (азулежу) Лариси Булигіної.
Окрім цього, серію вітражних розписів представила Катерина Поляруш. Композиції, створені в техніці травоплетіння, а також вишивку продемонстрували малята, якими опікується ГО « Liberi liberati ». Авторські великодні композиції надали на виставку представники Централізованої бібліотечної системи м. Ніжина Чернігівської області та майстри Центру народних ремесел (м. Чернігів).
Також, в межах « Сонячного Великодня » були представлені великі добірки робіт двох відомих мисткинь – Марини Ващенко та Ольги Пілюгіної. Пані Пілюгіна презентувала зібрання гобеленів різних років, а також новий цикл робіт, закінчений напередодні відкриття виставки.
Серія « Великдень » об’єднала три роботи із зображеннями дерева життя у формі писанки в оточенні птахів. Також серед її творів були представлені цикли на трипільську тематику та народні пісні. Цікаво, що експоновані твори показують два різних боки творчості майстрині. По-перше, це символічні композиції, які поєднують традиційні орнаменти (притаманні решетилівському стилю) з авторськими варіаціями на барокові мотиви. По-друге, це абстрактні полотна, де основна увага зосереджена на імпресіоністичних кольорових плямах, динамічних контрастах та змінах фактури.
Марина Ващенко презентувала графічну серію під назвою « Янголоманія », яка є продовженням попереднього циклу художниці під назвою « Хмільний димар ». Цього разу пані Марина звернулася до іконографії янголів та вирішила зобразити їх із несподіваних ракурсів.
На думку мисткині, янголи є надзвичайно привабливими для дослідження персонажами. « Янголи не мають фізичного тіла та можуть приймати будь-яку форму. Це дає можливість зображати їх як завгодно, а це відкриває шлях до несподіваних поворотів сюжету ». Янголи в роботах пані Ващенко не зв’язані традиційними образами, в її інтерпретації вони не зважають на те, як виглядають. Навпаки, вони показані за своєю роботою, заглиблені в міркуванні.

Адреса Центру Української Культури та Мистецтва :
Україна, м. Київ, вул. Хорива, 19-В
ст.м. « Контрактова площа » (вихід з метро в бік вулиць Верхній і Нижній Вал)
www.dolesko.com

Із питань отримання фотографій, відео-матеріалів, організації ексклюзивних інтерв’ю, сюжетів, цікавих та корисних матеріалів – звертайтеся до Ольги Музиченко за тел. : 097-98-22-783 або по е-mail : [email protected]

Події під час виставки

22 avril 2016 18:00 Відкриття виставки « Сонячний Великдень-2016 »