Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

5 février 2015

Сучасні новорічні іграшки з Теребовлі

Про унікальні новорічні іграшки від ТОВ « Орбітал » (м. Теребовля Тернопільська обл.).

Під час IV Свята Новорічної Іграшки у виставкових залах Центру Української Культури та Мистецтва можна було помилуватись скляними ялинковими кулями, створеними на ТОВ « Орбітал », сучасному підприємству з виготовлення новорічних іграшок, яке з 2003 року працює в Тернопільській області, в місті Теребовля.




Очолює ТОВ « Орбітал » Олександр Дзюбан. До 2003 року батько Олександра був директором Теребовлянської фабрики ялинкових прикрас. У Радянському Союзі вона входила в трійку найбільших виробників іграшок.

Майже 1/5 населення Теребовлі працювало на цій фабриці. З певних причин фабрика занепала, але Олександр Дзюбан не покинув родинний бізнес, почав створювати власне виробництво. За фахом Олександр спеціаліст з міжнародної економіки, відповідає за розвиток бізнесу в компанії. Сестра Олександра Ганна Дзюбан теж працює на цій фірмі і допомогає розмальовувати іграшки.
На сьогоднішній день в компанії працює понад 40 людей, з них 14 склодувів та 14 майстринь-художниць. Виробничі потужності розміщені в Теребовлянському районі Тернопільської області. На експорт за кордон йде понад 60% продукції, основними партнерами є представники з Польщі та Німеччини.
Цікавим є принцип, за яким створюються та розмальовуються теребовлянські іграшки. Олександр каже, що до 2014 року робили, як-то кажуть, « по старинці », адже орієнтувалися на внутрішний попит, малювали декоративні орнаменти.
Після відвідання щорічних тематичних виставок в інших країнах, Олександр вирішив змінити тактику та перейти на простіший декор, взявши за основу колір.
« У Європі колір набагато важливіший за декор. у цьому році ми зробили революцію, відійшли від консервативних концепцій. Тепер пріоритет для нас кольоровий контраст », пояснює Олександр. Покупець з Європи орієнтований саме на європейський смак, тому декорації й геометрія європейської іграшки здебільшого дуже делікатні. Існують певні тенденції кольору, і, згідно з ними, на заводах виробляються зразки чудових новорічних іграшок.
У 2015 році ТОВ « Орбітал » планує впроваджувати у виробництво формову іграшку. Олександр Дзюбан каже : « Якщо спочатку ми були зорієнтовані на скляні кулі, верхівки та дзвіночки, то в цьому році зробимо ставку на формову іграшку. Це будуть фігурки, тваринок, прості композиції, а також складені форм. Видуватимуть їх як ручним, так і автоматизованим методом ».


Техніка створення іграшки

Незмінною залишається технологія створення іграшок. Усі вони створюються та розписуються вручну. Ялинкові прикраси виробляються зі скляних трубок : майстри нагрівають скло до потрібної температури, роблять заготовки, з яких сколодув потім видуває кулі (після того, як скло стає в’язким). Формові іграшки робляться в такий же спосіб, тільки скло видувають в форму, затискаючи пресом.
Наступний етап посріблення. У радянські часи іграшка покривалася алюмінієм зверху. Такий спосіб не самий ефективний. Під час посріблення майстер набирає всередину кулі розчин оксиду срібла, після цього іграшка занурюється у чан з теплою водою.
Проходить хімічна реакція, срібло осідає на стінках кулі. Такий процес робить іграшку міцнішою і придає їй під час фарбування глянцевий блиск. Фарбування іграшки відбувається у декілька етапів. Спочатку кульки занурюються в лак, кладуться на конвеєр, обсихають під потужними ультрафіолетові лампами. Після просушки іграшці додають основного кольору шляхом занурювання у фарбу, й знов ставлять під УФ-лампу.
У художній майстерні наносять малюнки на кулю. Художниця Ганна Дзюбан каже, що мода на розпис змінюється швидко. Якщо у 2012-2013 роках актуальними були малюнки з героями новорічних мультфільмів, то в 2014 році збільшився попит на іграшки з національною символікою та українським орнаментом.
Цього ж року працівники ТОВ « Обрітал » створили навіть комплекти патріотичних новорічних іграшок. У наборі йшли чотири кульки, дві з них з орнаментом вишиванки, а дві інших з прапором України та віночком.
Теребовлянські іграшки дуже рідні, українські. У них відчувається зв’язок з українською культурою, народним мистецтвом, і водночас ці іграшки дуже сучасні, якісні, "європейські", виконані зі смаком.

Фото надані Центром Української Культури та Мистецтва, ТОВ « Орбітал ».

Сучасні новорічні іграшки з Теребовлі
Сучасні новорічні іграшки з Теребовлі
Сучасні новорічні іграшки з Теребовлі
Сучасні новорічні іграшки з Теребовлі
Сучасні новорічні іграшки з Теребовлі
Сучасні новорічні іграшки з Теребовлі
Сучасні новорічні іграшки з Теребовлі

see also

Відкриття виставки Марії Ковалевської "Зимоцвіт"

21 janvier 2013

Переможця фотоконкурсу визначено

3 décembre 2012

Руденко Сергій Борисович

10 février 2021