Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00

субота 10:00 – 18:00

Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00

субота 10:00 – 18:00

11 травня 2015

Майстер монотипій Ірина Яшан

Ірина Яшан – талановита мисткиня, яка працює в жанрі монотипії.

Учасниця Всеукраїнських графічних виставок.
Із 27 березня по 12 квітня 2015 року роботи Ірини Яшан були представлені у виставкових залах Музею видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького (м. Київ). Перша зала музею вмістила монотипійні пейзажі, друга – експозицію ікон. Образи і тло ікон Ірина створює масляною фарбою, а одежі вишиває тонкими відтінками бісеру.

Тимур Савін (далі – Т.С.): Пані Ірино, Ви опанували мистецтво монотипії власними зусиллями, чи маєте фахову академічну освіту?
Ірина Яшан (далі – І.Я.): За освітою я – кресляр-конструктор. Деякий час працювала в Українському проектно-конструкторському технологічному інституті (ПКТІ). Потім вирішила знайти іншу роботу. Так я потрапила до Івано-Франківського краєзнавчого музею. Тут проходять виставки народного мистецтва та іконопису Бойківщини, Гуцульщини, Опілля та Покуття.
Т.С.: Чи можна вважати, що робота у музеї зіграла певну роль у Вашій творчості?
І.Я: Кожен день я роздивляюся найкращі зразки різьблення, керамічні вироби, вишивку, ткацтво. Маю трошки часу і на художню реалізацію. Звісно, таке чудове розмаїття витворів мистецтва впливає на становлення і розвиток майстра.

Т.С.: Як Ви підійшли до мистецтва монотипії і чому вирішили працювати в такому графічному жанрі?
І.Я.: Все життя я була небайдужа до мистецтва. Зразки монотипій я побачила у книжці «Культура та мистецтво» на невеличких фотографіях монотипій професійної художниці Лілії Маркус. Мене вразила ця краса! Я спробувала зробити невеликі відбитки. Мені дуже сподобався результат! Перші роботи виходили абстрактними. Складно було побачити в них сюжет чи композицію.


Т.С.: Чи займались Ви до монотипій живописом?
І.Я.: До цього я малювала по текстилю, займалась розписом шовку. Мені дуже подобається вишивка. Голкою та нитками я створила досить багато картин. Завжди цікавою для мене була сакральна тема, тому я маю серію ікон, вишитих бісером.

Т.С.: Яка основний сюжет у Ваших монотипіях?
І.Я.: Пейзажі, зображення квітів, фантастичні сюжети. Обмежень за темою не існує! Єдине, що в експозиції виставок я намагаюсь підібрати роботи за однією темою, щоб настрій і емоції відвідувачів швидко не перемикались. Якщо роботи будуть різними, це може змінити враження глядача.
Т.С.: Ви продовжуєте працювати з вишивкою?
І.Я.: Так, адже вишивка виявляється комерційно вигіднішою. Монотипії я спочатку тільки дарувала і не сприймала їх як товар.
Т.С.: Чи багато Ви провели персональних виставок?
І.Я.: Моя перша персональна виставка пройшла у 2007 році в Прикарпатському інституті мистецтв. Надалі я брала участь в обласних і всеукраїнських виставках. У Києві в цьому році мої роботи експонувались у Музеї видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького. Сьогодні мої монотипійні пейзажі карпатської природи прикрашають виставкові зали Центру Української Культури та Мистецтва у виставці «Єдиний відбиток». І я дуже щаслива від цього!

Майстер монотипій Ірина Яшан
Майстер монотипій Ірина Яшан
Майстер монотипій Ірина Яшан
Майстер монотипій Ірина Яшан
Майстер монотипій Ірина Яшан
Майстер монотипій Ірина Яшан

дивіться також

Розмова з Ніною Саєнко

6 квітня 2016

Розмова зі Станіславом Волощенком

30 квітня 2016

Розмова з Миколою Симчичем

5 березня 2016