Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

Центр української культури та мистецтва

Київ, вул. Хорива, 19-В

пн. - пт. 10:00 – 19:00
сб. - 10:00 – 18:00
нд. - вихідний

Виставка « Культурний простір Донеччини. Людмила Огнєва : Українське вишиття »

Вишивка Людмили Огнєвої
8 juin 2016 – 27 juillet 2016
Вхід вільний

Організатори : Центр Української Культури та Мистецтва

Книга відгуків Репортаж Виставка онлайн

Виставка « Культурний простір Донеччини » представила до уваги глядачів ретроспективу творів пані Огнєвої. Експозиція зібрала твори різних періодів. Зокрема, експонувались роботи, пов’язані з українцями, чиї справи визначали долю України ; відтворення вишивок політичних в’язнів ; зразки християнської символіки, а також прапори та стрічки з Євромайдану міста Донецька. Також було презентовано фрагмент експозиції зі знищеного громадського музею « Смолоскип » у Донецьку під назвою « Пам’ять на життя ».
Людмила Огнєва – відома українська майстриня-вишивальниця, дослідниця та громадський діяч з Донецька. Займається вивченням меж можливого у вишивці, цікавиться її змістом і значенням. Шукає фольклорні паралелі між орнаментами різних регіонів та намагається зберегти автентичні техніки вишивання. Досліджує вплив орнаментів, кольорів на фізичний та психічний стан людини.
У різний час була натхненницею та організатором кількох клубів народної творчості в Донецьку, таких як « Світлиця », « Чарівниця ». Є автором понад 45 видань про несправедливо замовчуваних героїв українського минулого. Голова Донецького відділу « Союзу Українок ».
Вишивка – вид декоративно-ужиткового мистецтва, який дозволяє зазирнути в найпотаємніші глибини буття. Кожен регіон нашої держави має своє особливе бачення орнаментів. Це виражається в різних символах, у формуванні композицій та доборі кольорів. Зараз дуже важливо знайомити глядача з цим розмаїттям, відкривати для нього безмежні обрії української вишивки.
Цикл робіт « З нами Бог і Україна » зібрав в собі орнаменти присвячені особистостям, чия діяльність вплинула на історію України. Поділений на декілька блоків присвячених різним діячам. Серед них : орнаменти-присвяти діячам Княжої доби та Козаччини, шістдесятникам, діячам культури, церковним діячам, легендарним персонажам. За словами пані Людмили, основним критерієм для добору в серію була присутність народної творчості присвяченої тій чи іншій особі. « Це важливий показник поваги народу до діяча » – додала вона.
Колекція « Незламний дух » представляє вишивки жінок-політв’язнів. На думку пані Огнєвої феномен вишивки політв’язнів потребує окремого дослідження. « Це не зовсім звична вишивка, адже для політв’язнів вона була способом збереження гідності та ствердження позиції. Це був політичний жест, прояв боротьби, доволі дратівливий для ворогів і саме це підтримувало їх у боротьбі з режимом. Можна сказати, що це був їх обладунок » – зазначила вона.
Серія « Зриме слово » зібрала християнські символи в українській вишивці різних часів. За словами пані Людмили, християнство спричинило колосальний зсув в українській свідомості. « Деякою мірою воно упорядкувало уявлення українців про духовний світ та способи комунікації з ним. » – додала Людмила Огнєва.
Цикл « Подарунки предків » представив приклади ритуальної вишивки різних регіонів України. Серед них святкові серветки, весільні рушники, котильйони, обереги, вишиті рушники, створені до народження людини. Кожен експонат через символи демонструє ставлення українців різних регіонів до різних життєвих подій.
« У кожному селі звертали увагу на різні аспекти тих самих подій. Це дуже промовисто показує цінності людей. В одних превалюють сонячні символи, в інших – земні. Особливо цікаво те, як в різних краях зображають коріння. Воно символізує світ предків, які оберігають наступні покоління. Складно знайти хоча б один орнамент, який би так само їх зображав. » - розповідає пані Людмила.
Серія « Пам’ять на життя » являє собою добірку реконструкцій орнаментів з покинутих населених пунктів Чорнобильської Зони Відчуження. Проект був підготовлений до 25-ї річниці Чорнобильської трагедії. Пані Огнєва тривалий час збирала матеріали до теми. Одним з найбільших своїх джерел вважає дослідження Раїси Захарчук-Чугай, яка брала участь у багатьох експедиціях до Зони та описувала орнаменти покинутих поселень. На основі її матеріалів пані Людмила відмалювала орнаменти. У вишиванні їм допомогли колеги з Донеччини. На жаль, більша частина колекції була загублена внаслідок подій на сході України.
Окрім вишивки, на виставці також була представлена колекція « Донбас не мовчав », де були зібрані артефакти з Донецького Євромайдану та Донецького молитовного майдану. Серед представлених експонатів можна було побачити революційні прапори та листівки, які затверджували ставлення та вимоги донеччан до тодішньої влади. Також, був представлений пісенник, у якому були зібрані пісні, що співали майданівці. Найцікавішим експонатом серії є розірвані шапка та сорочка безпосереднього учасника подій Максима Потапчука. Цей одяг засвідчує неадекватне, звіряче ставлення правоохоронних органів до протестуючих.
Також до експозиції увійшли книжки, які написала пані Людмила. Серед них – дослідження монументального мистецтва Донеччини, біографія дисидентки Алли Горської, праця про феномен особистості Олекси Довбуша.

Адреса Центру Української Культури та Мистецтва :
Україна, м. Київ, вул. Хорива, 19-В
ст.м. « Контрактова площа » (вихід з метро в бік вулиць Верхній і Нижній Вал)
www.dolesko.com

Із питань отримання фотографій, відео-матеріалів, організації ексклюзивних інтерв’ю, сюжетів, цікавих та корисних матеріалів – звертайтеся до Ольги Музиченко за тел. : 097-98-22-783 або по е-mail : [email protected]

Події під час виставки

8 juin 2016 18:00 Відкриття виставки « Культурний простір Донеччини. Людмила Огнєва : Українське вишиття »